Kategorie

Ostatnie posty

Rodzaje kart pamięci

Rodzaje kart pamięci

Małe, cienkie, niepozorne, plastikowe o wielkiej mocy. O czym mowa?

Oczywiście o kartach pamięci!

Te niepozorne kawałki plastiku mieszczą w sobie tysiące zdjęć, a przecież dodatkowa pamięć zawsze się przydaje. Pasują do wielu urządzeń, są więc uniwersalne, bardzo pomocne i łatwe w obsłudze.

Ale jak dobrać kartę pamięci? OTOPHONE radzi co i jak w sprawach kart pamięci.

Gzie znajdziemy karty pamięci?

Karty wykorzystujemy głównie przy użytkowaniu laptopów, aparatów i drukarek.

Laptopy - codzienność naszej pracy

Większość laptopów posiada wbudowane czytniki kart pamięci, co pozwala bezproblemowo oraz szybko poprzeglądać zdjęcia, czy pooglądać nagrane filmy. Taka możliwość jest również w tabletach, które są dzisiaj bardzo popularne. Posiadanie miejsca na kartę pamięci to właściwie warunek konieczny, ponieważ dokumenty czy aplikacje potrzebują dużej ilości miejsca. Karty znajdują się również w telefonach (nie tylko smartfonach), w których wykorzystywane są nośniki w formacie microSD. Przechowujemy w ten sposób zdjęcia, muzykę oraz filmy.

Aparaty cyfrowe – zdjęcia i filmy

Aparaty kompaktowe mają co prawda wbudowaną pamięć, mimo to lepiej, gdy zwiększymy ją poprzez zakup karty. Nie trzeba się wtedy martwić brakiem miejsca, gdy jesteśmy na urlopie i robimy wiele zdjęć. A przecież nie chcemy ograniczać się przy upamiętnianiu ważnych dla nas chwil. W lustrzankach karta jest wręcz obowiązkowa, ponieważ bez niej nie mamy możliwości skorzystać z urządzenia. W takim przypadku można pomyśleć o modelu charakteryzującym się wysoką klasą. Gdy kupujemy kartę do kamery warto pamiętać o jej pojemności, szybkości oraz pojemności.

Drukarki – drukujemy bez komputera

Niektórzy producenci drukarek umieszczają taki czytnik, jest to bardzo ciekawe oraz pomocne rozwiązanie, bo możemy od razu wydrukować zdjęcia, bez wykorzystania komputera. Nie w każdej drukarce są takie możliwości, nie jest to również najważniejsza rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę, wybierając taki sprzęt. Niemniej to na pewno bardzo pożyteczny dodatek.

Jak wybrać kartę pamięci? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Bardzo ważna jest POJEMNOŚĆ, dlatego gdy mamy taką możliwość wybierajmy karty o jak największej. Jeżeli mamy wystarczający budżet to warto kupić kartę, na której przechowamy maksymalnie jak najwięcej materiałów. Jest to szczególnie ważne dla posiadaczy aparatów oraz kamer, gdyż w tego typu urządzeniach pamięć zapełnia się niezwykle szybko. Inną możliwością jest zakup dwóch kart o mniejszej pojemności, dzięki czemu w razie awarii nie stracimy wszystkich przechowywanych na karcie danych.

Równie istotna jest SZYBKOŚĆ, jednak w tym przypadku wszystko zależy od urządzenia, do którego kupujemy kartę. Najprostsze aparaty kompaktowe nie potrzebują nie wiadomo jak dużej szybkości, zgoła inaczej sprawa wygląda, gdy spotykamy się z kamerami czy lustrzankami cyfrowymi – tu już trzeba pomyśleć o nieco wyższych wartościach.

Rodzaje kart – jaki mamy wybór?

Na rynku jest kilka typów kart, warto więc wiedzieć, jakie mają właściwości i gdzie możemy ich używać.

Oto najpopularniejsze typy kart pamięci:

  • karty SD (Secure Digitl)
  • karty microSD (Micro Secure Digital)
  • karty SDHC (Secure Digital High Capacity)
  • karty micro SDHC
  • karty SDXC
  • karty CF (CompactFlash)
  • karty pamięci SD (Secure Digital)

 

Najbardziej popularne są karty pamięci SD (Secure Digital), najczęściej o wymiarach 24 x 32 x 2.1 mm i maksymalnej pojemności 2GB. Większość modeli tego rodzaju wyposażona jest w przełącznik, dzięki któremu zabezpieczymy dane.

Karty micro SD

Podobna jest karta microSD, czyli jak sama nazwa wskazuje – jest to mniejsza wersja karty SD. Jej wymiary to 11 x 15 x 1 mm, ale maksymalna pojemność jest o wiele większa niż w SD, bo aż 32 GB. Z racji jej niewielkich rozmiarów wykorzystywana jest przeważnie w telefonach komórkowych.

Karty SDHC (Secure Digital High Capacity)

Karta SDHC (Secure Digital High Capacity) jest rodzajem pamięci flash o minimalnej pojemności 4 GB. To nowsza, kolejna generacja kart SD, mają one różne możliwości, występują tu specyficzne klasy kart SD, bo każda cechuje się inną szybkością. Przykładowo klasa 4 to 4 MB/s, 6 to 6 MB/s, itp. Jak łatwo zauważyć, karty SDHC oferują większą pojemność niż modele SD, co zwiększa możliwości w zakresie zapisywania danych.

Karty micro SDHC

Karty te są elektrycznie i mechanicznie identyczne z kartami micro SD, jednak NIE SĄ w pełni kompatybilne z urządzeniami, które obsługują standardowe karty micro SD. Pasują do aparatów cyfrowych, odtwarzaczy MP3 czy smartphone’ów, ale w przypadku, gdy urządzenia te mają specyfikację zgodną z SD 2.0.

Karty SDXC

Są to karty stosunkowo dość nowe, bo pierwsze zaprezentowano w 2009 roku. To rodzaj pamięci flash z bardzo wysoką pojemnością – od 32 GB nawet do 2 TB. To karta o niezwykłych możliwościach, z nowatorskim systemem pamięci exFAT. W porównaniu do kart SDHC mają o wiele większą pojemność oraz wyższy transfer danych, oczywiście wyższa jest też ich cena.

Karty CF (CompactFlash)

Możemy również wybrać kartę CF (CompactFlash), czyli najstarszy i najdłużej działający format karty, gdyż zaprezentowany został już w 1994 roku. Większość dostępnych dziś modeli to tanie, wymienne nośniki danych. Korzystają z pamięci NAND Mlc flash, dostosowane szczególnie do cyfrowych lustrzanek fotograficznych (DSLR – Digital Single Lens Reflex Camera).

Jaką kartę SD wybrać?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy i do jakich urządzeń wykorzystamy kartę pamięci. Karta SD oferuje dużo możliwości, szczególnie w zakresie microSD, gdyż jest to najpopularniejszy format, z którego korzystamy na co dzień. Występuje w lustrzankach cyfrowych czy telefonach komórkowych. Karty SDHC mają większą pojemność od tradycyjnych SD, ale ich niewątpliwym minusem są niższe prędkości przesyłu danych. Dość dużym utrudnieniem może być też fakt, że starsze urządzenia mogą nie obsługiwać tego formatu, więc przed zakupem musimy sprawdzić, czy nasz sprzęt będzie kompatybilny z tą kartą. Karty SDXC to zupełnie inna historia, gdyż mają niezwykłe możliwości, ale również i swoją cenę. Chociaż mają maksymalną objętość 2 TB, to nie ulega wątpliwości, że pamięć będzie się zwiększać.

Opcji jest dużo, warto więc mądrze wybrać. Oczywistym jest to, że zawsze warto mieć przy sobie kartę pamięci, ponieważ ta dodatkowa pamięć może być naprawdę potrzebna.

 

Zdjęcia

Filmy

Muzyka

8 GB

1 900

120 min

120 h

16 GB

3 800

240 min

240 h

32 GB

7 600

480 min

480 h

64 GB

15 250

960 min

960 h

128 GB

30 500

1 920 min

1 920 h

Odpowiedz

*
**Nie opublikowano
*Podaj stronę http://
*
Produkt dodany do porównania.