Kategorie

Ostatnie posty

Jak wybrać power bank?

Jak wybrać power bank?

Twój telefon rozładował się po kilku godzinach od wyjścia z domu?
Rozładowana bateria w pracy, parku a może podczas dłuższej wyprawy?
Nawet mając ze sobą ładowarkę nie w każdym miejscu możemy naładować swoje urządzenie. A co jeśli telefon rozładuje się w lesie ?

Pewno nie raz myślałeś, żeby mieć drugi telefon albo kupić nową baterię. Na szczęście nie musisz tego robić.

Tutaj z pomocą przychodzą POWERBANKI!

Powerbanki no fajnie tylko jaki model kupić? Czym się kierować? Jaka pojemność powerbanka? Na co zwracać uwagę ?

Sklep OTOPHONE spieszy z pomocą :

Czym tak naprawdę jest powerbank?

Powerbank - to inaczej bank energii. Jest dodatkowym źródłem energii, który możesz mieć zawsze ze sobą, gdziekolwiek jesteś. W zależności od pojemności a co za tym idzie wielkości powerbank może zmieścić się nawet w małej kieszeni od spodni! Za jego pomocą możesz naładować czy podładować telefon w każdej sytuacji.

We wnętrzu obudowy znajduje się bateria litowo-jonowa lub litowo-polimerowa, a więc podobna do ogniwa w smartfonach tyle, że (zazwyczaj) o większej pojemności.

Jeżeli planujesz zakup powerbanku musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak: pojemnośćliczba oraz rodzaj dostępnych portówczas ładowaniaobudowa i oczywiście cena.

Jakie urządzenie można naładować power bankiem?

Urządzenia, które naładujesz powerbankiem:

  • smartfon
  • tablet
  • smartwatch
  • odtwarzacz muzyczny
  • aparat cyfrowy
  • kamera
  • nawigacja samochodowa

Powerbanki w niskiej cenie?

Chcesz wydać 30 zł na „megapojemny” bank energii? Lepiej odpuść sobie.
Postaw na sprawdzone oferty i z najniższej półki wybierz powerbank mały i bez żadnych dodatków, ale za to od rzetelnego sprzedawcy. 

Pojemność

Jest to podstawowy parametr, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu powerbanku. Aby dobrze wybrać, najpierw musisz ocenić swoje potrzeby:
jak dużo dodatkowej energii potrzebujesz?

  • Powerbank, który podtrzyma telefon przy życiu przez kilkadziesiąt minut – wystarczy Ci mały model z baterią w granicach 2500 mAh.
  • Powerbank i telefon, który może być narażony na kilka dni bez dostępu do prądu, potrzebne Ci będą bardziej pojemne modele, rzędu 7500 – 10000 mAh a nawet więcej!

Pamiętaj, że wzrost pojemności zawsze idzie w parze z większą wagą i wymiarami. Więcej mAh? Więcej g.

Przykład:

Powerbank o pojemności 2500 mAh zwykle waży około 120 g, ale już model z ogniwami 16 000 mAh trzy razy tyle (mniej więcej 350 g). Niby niewiele, ale jeśli ważny jest dla Ciebie każdy kilogram warto o tym pamiętać. W szczególności na dłuższe wyprawy w góry, gdzie każdy gram ma znaczenie.

Wybierając pojemność powerbanku Otophone radzi aby mieć na uwadze to, że jeżeli (przykładowo) smartphone ma baterię o pojemności 2000mAh a nasz bank energii ma 6000mAh, to w cale nie oznacza, że tym powerbankiem naładujemy swój telefon trzy razy. Tak sugerowałby zdrowy rozsądek. Niestety nic bardziej mylnego. Powerbanki  mają niestety straty energii. Czym to jest spowodowane ? A na przykład samą jakością urządzenia.

Przyjmuje się, że dla większości osób minimalną wartością będzie 5000 – 6000 mAh. Należy uwzględnić przy tym, że proste przeliczenia nie zawsze do końca się sprawdzają, ponieważ power bank narażony jest na samoczynną utratę energii wynoszącą średnio około 20%. 

Wzór na określenie pojemności powerbanka jaki będziemy potrzebowali:

Pojemność_Powerbanka = pojemność_baterii_w_urządzeniu * ilość ładowań * 120%. Wynik należy zaokrąglić w górę. 

Ładowanie i liczba portów

Tutaj trzeba sobie zadać pytanie: co zamierzasz ładować powerbankiem? Od tego zależy czy musisz szukać akumulatora z wyjściem 1A (dającym prąd o natężeniu 1 Ampera) – do ładowania telefonu, odtwarzacza MP3 lub nawigacji, 2A – do tabletu czy innych urządzeń mobilnych (także niektórych smartfonów), czy może potrzebujesz szybko podładować swoje urządzenie (ładowanie FAST, QC- QUICK CHARGER) podczas drogi do pracy, szkoły, na spotkanie.

Najczęściej w standardzie mamy do czynienia z napięciem 5V przy natężeniu 1A. W droższych egzemplarzach z kolei mamy zwykle dwa porty USB, z których jeden ma możliwość szybszego ładowania – 2A. To najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Po takie też warto sięgnąć, jeśli planujesz zasilać więcej, niż jeden smartfon czy tablet.

Otophone przypomina: Należy pamiętać, iż wpływ na wydajność ładowania ma także żywotność baterii w urządzeniu.

Obudowa

Powerbank jest urządzeniem przenośnym i wykorzystywanym poza domem, dlatego powinien mieć solidną, wytrzymałą obudowę. Wykorzystany do produkcji materiał musi być odporny na drobne uszkodzenia mechaniczne, a obudowa powinna być dobrze spasowana.

Dostępne na rynku powerbanki wykonane są najczęściej z plastiku, rzadziej z aluminium. Nieliczne egzemplarze są do tego pokryte gumą, która zmniejsza skutki upadku, a przy okazji sprawia, że bank dobrze leży w dłoni.

Otophone poleca zainteresowanie się powerbankami typu rugged, które sprawdzą się w każdych warunkach. Ich obudowy są wytrzymalsze i wodoszczelne, ale pamiętaj, że cena będzie dużo wyższa, niż „zwykłych” modeli.

Dodatki

Przydatnym elementem będzie wskaźnik poziomu ładowania/naładowania.
Otophone radzi aby zorientować się, czy powerbank jest wyposażony w system zabezpieczający urządzenie przed przegrzaniem się czy też zwarciem. Jest to bardzo ważny dodatek, który gwarantuje nam, że powerbank nie uszkodzi naszego urządzenia.

Niektóre banki energii posiadają również inne funkcje, jak np. latarka. Nie warto jednak traktować tych dodatków jako "must have".

Cena

Cena zależy przede wszystkim od pojemności banku energii, w drugiej kolejności również od jego jakości.

Z dużą ostrożnością należy podchodzić do zakupu niemarkowych powerbanków, ponieważ u części z nich (po przetestowaniu) może okazać się, że wbrew podanym informacjom, rzeczywista pojemność wynosi 2 lub nawet 3 razy mniej niż oferowano.

Otohpone radzi jak zadbać o długą żywotność powerbanku

Chcielibyśmy, aby każdy z zakupów posłużył nam jak najdłużej i powerbank. W takim wypadku pamiętać należy o kilku zasadach, które zapewnią mu dłuższą żywotność. Nie narażanie urządzenia na uszkodzenia fizyczne to jedno, ale warto też zadbać o samą baterię znajdującą się we wnętrzu. W miarę możliwości wykonywać trzeba pełne cykle ładowania.

Jeśli natomiast z jakichś powodów power bank pozostaje nieużywany przed dłuższy czas, zaleca się chociaż raz w miesiącu jego naładowanie i rozładowanie.
Warto też zadbać, aby podczas kilkunastodniowej bezczynności nie pozostawał on w pełni rozładowany (najlepiej jest zostawić go z naładowaniem 30-70%).

Zimą pojemność powerbanków ulega zmniejszeniu ale nie martw się, gdy tylko zrobi się cieplej powerbank znów będzie miał swoją pierwotną pojemność. Zimą jak każdy telefon przy niskich temperaturach będzie szybciej ulegał rozładowaniu. Jest to spowodowane tym, że przy niższych temperaturach elektrony przepływają wolniej, przez co baterie działają gorzej.

Otophone radzi unikać tanich, „bezimiennych” banków energii, które nie tylko mogą okazać się zawodne,
ale w najgorszym wypadku zwyczajnie mogą doprowadzić do zniszczenia ładowanego urządzenia.

Powerbanki są dostępna na naszym sklepie Otophone pod linkiem: Powerbanki

Produkt dodany do porównania.