Kategorie

Ostatnie posty

Aluminiowe profile LED jako nowoczesne oświetlenie kuchni

Aluminiowe profile LED jako nowoczesne oświetlenie kuchni

   Jak urządzić kuchnię by była funkcjonalna i jednocześnie wpasowała się w styl całego mieszkania?

Pomysłów może być niezliczona ilość, inspiracje, projekty, obecne trendy – wszystko to ma pomóc w wyborze tego, by było zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Dobór odpowiednich mebli, sprzętów oraz dodatków to jedna ważna strona a oświetlenie pomieszczenia lub poszczególnych jego części to druga, nad którą niemniej należy się skupić i przemyśleć.

   Nie da się ukryć, że w obecnych czasach przewagę ma oświetlenie ledowe pod różnymi postaciami. W websad.pl obserwujemy to już od dawna.

W poniższym artykule zastanowimy się nad zastosowaniem profili aluminiowych do taśm LED. Ze względu na rozmaite projekty kuchni, profile z taśmami mogą sprawdzić się w wielu wariantach, znacznie ułatwiając pracę oraz tworząc pożądany wystój wnętrza.

   Odpowiednio doświetlona i zaplanowana kuchnia oraz optymalne dobranie mocy jak i barwy światła bez wątpienia wpływa na przyjemność i wygodę pracy. W projekcie kuchni należy wyszczególnić tzw. robocze miejsca, które potrzebują dobrego oświetlenia. Z pewnością decyzja o zastosowaniu energooszczędnego oświetlenia LED, będzie trafiona. Coraz więcej firm meblowych czy stolarskich w tym również websad.pl wykorzystuje profile aluminiowe z wklejoną do środka taśmą LED, dając gwarancję dobrego światła i efektu wizualnego.

   W przestrzeni roboczej, najlepiej sprawdzą się profile kątowe, które skierują światło pod kątem między 30° a 60°. W realizacji swoich zleceń, najczęściej stosujemy profil kątowy typu C, który zamontujemy pomiędzy ścianą a wiszącymi szafkami, w regałach, czy półkach a nawet szufladach i daje on kąt podania 45°. Należy też przemyśleć dobór odpowiedniego klosza do profilu zanim przystąpimy do montażu, ponieważ materiał, z którego tłoczone są klosze do profili może być różny i wpływa na poziom przepuszczalności światła.

   Alternatywą dla standardowego profilu kątowego jest profil H z możliwością ustawienia kąta padania światła 30° lub 60°. Konstrukcja profili kątowych LED pozwala na umieszczenie przewodu zasilającego z tyłu profilu co znaczenie ułatwia podłączenie taśmy do napięcia.

Na rynku istnieją również profile aluminiowe LED typu RETO do dwóch taśm LED montowanych po obu stronach listwy, które instalujemy nawierzchniowo pod szafkami. Daje to mocne doświetlenie przestrzeni, a dzięki temu, że taśmy LED są całkowicie ukryte pod ściankami profilu, strumień światła jest odpowiednio złagodzony.  Standardowy montaż profilu zakłada kierunek prostopadły do powierzchni blatu przez co źródło światła nie jest bezpośrednio widoczne, jeśli patrzymy na nie z otwartej części pomieszczenia. Nie widać również diod LED bo linia światła jest jednolita. Doskonale sprawdzają się do stosowania w kuchni, jak i innych pomieszczeniach domowych.

 

websad.pl prócz profili nawierzchniowych, stosujemy także profile wpuszczane, montowane we frezach lub odpowiednio wyciętych otworach. Jest to sposób na stylowe wykończenie i dyskretne ukrycie taśmy LED. Profil G wraz z użyciem mlecznego klosza da nam jednolitą linię światła i pozwoli na dobranie odpowiedniego koloru taśmy LED tak by pasowała do naszego projektu.

Profil aluminiowy typ B został przystosowany do montażu we wcześniej wyfrezowanym otworze. W tym profilu taśmę LED ukrywamy pod specjalnym kloszem, który rozprasza światło oraz zapobiega efektowni olśnienia.

   A co z wyborem samej taśmy LED? W przypadku oświetlenia zadaniowego, preferowany jest wybór taśmy LED z możliwie najwyższym wskaźnikiem oddawania światła (CRI), co sprawia, że kolory są najbardziej naturalne. Rozważyć też trzeba gęstość rozmieszczenia diod LED na taśmie, która pozwala na uzyskanie różnych efektów świetlnych, jak również barwa światła jaką chcemy zastosować. W pomieszczeniach wypoczynkowych najlepiej sprawdzają się taśmy LED o barwie ciepłej, które nie męczą i dają uczucie relaksu natomiast w kuchni, w miejscach zadaniowych głownie używa się barwy neutralnej.  

  

   Kuchnia to nie tylko meble więc w jaki sposób stworzyć oświetlenie całego pomieszczenia? Profile LED mają szerokie zastosowanie więc mogą z powodzeniem oświetlać sufity, ściany i inne elementy. Można je stosunkowo łatwe docinać a zatem dopasować do wymaganej długości by uzyskać odpowiednią oprawę. Zastosowanie profili wpuszczonych w sufit sprawi, da nam efekt nowoczesnej a jednocześnie funkcjonalnej kuchni.

   W przypadku profili i taśm LED dużą wygodą jest sterowanie całością oświetlenia kuchennego z poziomu jednego sterownika. Dobrze sprawdzą się tutaj sterowniki bezdotykowe i dotykowe, które umieszczone we wnętrzu profilu, pozwalają na sterowanie poszczególnym strefami. Dosyć często wybierane są też sterowniki Mi-Light. W ich przypadku sterowanie może być za pomocą włącznika z panelem dotykowym lub przy pomocy pilota.

   W całym projekcie kuchni bardzo ważna jest tzw. strefa jadalniana. Właściwe jej oświetlenie da nam pożądany efekt, który nie zmęczy oczu i nada pomieszczeniu ciepła i przytulności. Doskonałym pomysłem mogą być wiszące lampy stworzone z profili aluminiowych.

Do instalacji lampy nad stołem można wykorzystać praktycznie każdy typ profili. Wybór należy podjąć w zależności od pożądanego kształtu.

 

   Podsumowując temat zastosowania profili aluminiowych do taśm LED nie tylko w kuchniach ale i całym mieszkaniu warto zwrócić uwagę na ich główne zalety, które nie tylko są funkcjonalne ale i dają walory estetyczne. Przede wszystkim są dobrym radiatorem dla taśm LED, przedłużają ich żywotność i chronią przez zabrudzeniem, zalaniem czy uszkodzeniem. Szeroka gama kolorystyczna pozwala na dopasowanie wybranego profilu do projektu całego pomieszczenia.

Produkt dodany do porównania.